Bitcoin, známý jako první a nejpopulárnější blockchain, byl od svého počátku vnímán především jako decentralizovaný systém pro převod peněz mezi uživateli. V mnohém je také přirovnáván k digitálnímu zlatu jako bezpečnému úložišti hodnoty. Jeho uživatelé byli většinou spokojeni s bezpečností a funkcionalitou, kterou Bitcoin nabízel, a nechtěli jej používat pro mnoho dalších aplikací.
Ostatní blockchainy mezitím vyvíjely nové případy užití, které šly nad rámec pouhého přenosu hodnot. Například tokenizace na jiných sítích vedla k inovacím jako jsou decentralizované finance (DeFi) a netokenizovatelné tokeny (NFT). S rostoucí popularitou Bitcoinu se objevovaly hlasy volající po rozšíření jeho možností. A není se čemu divit – proč neadaptovat a expandovat tam, kde je to možné?
Po aktualizaci Taproot a následném vzniku protokolu Bitcoin Ordinals se otevřel Bitcoinu nový svět možností. Tokeny na Bitcoinu nejsou nyní jen možné, ale staly se celým hnutím. Jednou z inovací, která tuto změnu podporuje, je standard tokenu BRC-20.
Co jsou to BRC-20 tokeny?
BRC-20 tokeny jsou prvním experimentálním standardem pro zaměnitelné tokeny na Bitcoinové síti. Zaměnitelné tokeny jsou digitální aktiva, která jsou si navzájem identická a vzájemně zaměnitelná. V praxi to znamená, že mají stejnou hodnotu bez ohledu na to, který konkrétně držíte. Tento princip zaměnitelnosti znamená, že tokeny lze volně vyměňovat mezi sebou. V kryptoměnovém světě jsou tyto typy tokenů běžně využívány v aplikacích jako kryptoměny nebo DeFi platformy. Avšak doposud to nebylo možné na Bitcoinové síti – s představením standardu BRC-20 vstupuje Bitcoin do nové éry utility.
Historie BRC-20 tokenů
Pro pochopení historie standardu BRC-20 je třeba se vrátit na samotný začátek. V listopadu 2021 prošel Bitcoin aktualizací Taproot, která zvýšila množství dat povolených v blocích Bitcoinu a otevřela dveře novým schopnostem jako jsou Ordinaly. Ačkoliv byly již dřív pokusy o začlenění většího množství dat do bitcoinové sítě, neexistovala žádná ustálená metoda a takový postup nebyl běžný.
V lednu 2023 Casey Rodarmor představil protokol Bitcoin Ordinals, což umožnilo Bitcoinovému blockchainu poprvé podporovat něco blízkého NFT. Protokol umožňuje uživatelům zapisovat informace na jednotlivé Satoshi (nejmenší možné dílčí jednotky Bitcoinu). V prvních týdnech od zavedení protokolu byl používán hlavně pro tvorbu netokenizovatelných Bitcoinových tokenů. Například NFT giganti Yuga Labs a DeGods oba spustili kolekce Bitcoin Ordinals, které se okamžitě vyprodaly. Mnoho nových kolekcí také zaznamenalo obrovský objem transakcí, jako například Taproot Wizards nebo BitcoinFrogs. Jedním z důvodů popularity ordinalů byla jednoduchost vestavěného systému vzácnosti Satoshi.