Atomic Swap lze popsat v jedné větě, jako proces výměny jedné kryptoměny za jinou bez zapojení centralizovaného zprostředkovatele. Tím jak roste počet kryptoměn, vznikla potřeba i jakési centralizace na úrovni burz. Je třeba si uvědomit, že základní myšlenka blockchainu je decentralizace. Dvě strany které si nedůvěřují se díky blockchainu dokáží "dohodnout" a provést transakci.
Problém ale nastal ve chvíli, kdy si lidé uvědomili, že potřebují nějakého centralizovaného zprostředkovatele v podobě burzy. Do transakcí tak vstupuje třetí hráč, kterému je vložena důvěra obou zůčastněných stran - tedy prodávající a kupující. Během času se ale objevili burzy decentralizované a právě díky Atomic Swapu mohou fungovat.
Atomic Swap toho docílí díky smart kontraktu, speciálně navržený pro tyto účely. Jeho zkratka je HTLC. Tento kontrakt opět používá hashovací mechanismus, kde je součástí i informace o době platnosti takové transakce. Pokud se vše nestihne včas, jsou prostředky zaslány zpět na adresu odesilatele.
Jak např. může fungovat Atomic Swap v praxi? Petr má 1 BTC a Lukáš příslušné množství Litecoinu. Nejdříve si ten kdo transakci inicializoval, řekněme Petr, vytvoří HTLC adresu a vloží na ní mince. Nyní má přístupový kód s hashem. Tento hash pošle Lukášovi. Lukáš vytvoří adresu HTLC pomocí tohoto hashe na svém blockchainu, tedy Litecoinu. Pošle tam svůj Litecoin. Petr použije svůj "preimage klíč" a dostane se ke svým Litecoinům. Na druhou stranu se otevřou "vrátka" Lukášovi, který dostane svůj Bitcoin. Výměna je hotová.